چهارشنبه 22 مرداد 1399  /  2020 12 Aug   
ساعت :  12:32 GMT  /  تهران -  17:02
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها
سالنما
22 مرداد 1399
   
  2020 Aug 12
    
   21 ذیحجه 1441
     
    لینک به ما

    این سایت را صفحه خانگی خود کنید      این سایت را به لیست علاقه مندی های خود بیافزایید
    چرایی اجرای "طرح ماهر" در سما
    اجرای طرح ماهر در سما که مخفف عبارت " مهارت آموزی در هنگام تحصیل متناسب با رشته تحصیلی" است  به علت عدم امکان دسترسی مناسب به واحدهای صنعتی و خدماتی متناسب با رشته های موجود آموزشکده ها به ویژه در مناطق خاص و کمتر برخوردار، کلید خورد.
    امکان دسترسی مناسب به واحدهای صنعتی و خدماتی متناسب با رشته های موجود آموزشکده ها، به کارگیری دانشجویان کارآموز در مشاغل و امور غیرمرتبط با رشته تحصیلی، عدم امکان نظارت دقیق و نظام مند در خصوص کیفیت دوره کارآموزی توسط استادان راهنما و آموزشکده؛ برخی از مهم ترین دلایلی است که دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده دوره کارآموزی را دست نیافتنی کرد و ضرورت تدوین یک سازوکار جدید و متناسب  با شرایط دانشجویان و آموزشکده های سما را بیش از پیش نمایان ساخت.
    با توجه به اجرای دوره های آموزشی در قالب دوره کارآموزی در تعدادی از آموزشکده های سما از جمله آموزشکده سما ملایر، مدیریت امور آموزشکده ها بر آن شد که در راستای تدوین سازو کار این امر در قالب یک شیوه نامه مدون و شفاف اقدام نماید.
     شیوه نامه طرح پیشنهادی در بیست و هفتمین جلسه شورای سازمان سما مطرح و کلیات آن به تأیید رسید و بر اساس موافقت شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه 242 مورخ 95/12/10، بخشنامه اجرای این طرح با شماره 25/145 در تاریخ 96/9/14 به کلیه واحدهای سما سراسر کشور ابلاغ شد.
    برای آشنایی بیشتر با این طرح، گفت وگویی با سیدمحمدنیما صفا رییس اداره آموزش های کوتاه مدت و فعالیت های کاربنیان انجام دادیم.

    *مهم ترین اهداف این طرح ماهر ؛
    تعمیق آموزش های فنی و مهارتی منطبق بر نیاز بازار کار، روزآمدی منابع آموزشی آموزشکده های سما، ارتقاء کیفیت و بهره وري دوره کارآموزی،  افزايش امکان پایش و نظارت آموزشکده ها بر کیفیت اجرایی دوره های کارآموزی و کاهش احتمال اجرای دوره های غیرواقعی و جلوگیری از مستندسازی صرف از مهم ترین اهداف این طرح می باشد. 
     
    *آیا آموزشکده های سما می توانند از طرح ماهر به جای بخشنامه سال 80 در رابطه بادوره های کارآموزی استفاده کنند؟
    اصل اجرای دوره های کارآموزی به ویژه در صنایع، کارخانجات و شرکت های خدماتی مرتبط به رشته های تحصیلی دانشجویان است، اما در مواقعی امکان دسترسی مناسب به واحدهای صنعتی و خدماتی متناسب با رشته های تحصیلی وجود ندارد که این موضوع  در مناطق خاص و کمتر برخوردار بیشتر مشهود است .گاهی هم دانشجویان کارآموز در مشاغل و امور غیرمرتبط با رشته تحصیلی به کارگرفته می شوند.
    در چنین مواقعی آموزشکده ها می توانند به جای بخشنامه شماره 81/18675 مورخ 80/2/10 ، جهت برگزاری دوره های کارآموزی از مفاد شیوه نامه اجرایی طرح ماهر برای دانشجویان استفاده نمایند. ضمن اینکه اجرای طرح ماهر اختیاری است .

    *روش اجرا برای واحدهای متقاضی به چه صورت است؟
    معاونت های سمایی متقاضی، دوره های آموزشی پیشنهادی رشته های خود را که می بایست به صورت تلفیقی(دوره مشتمل بر ساعات نظری و عملی به صورت توأمان)  باشد، به همراه سرفصل و میزان ساعات پیشنهادی دو باردر سال (نوبت اول حداکثر تا پانزدهم تیرماه و نوبت دوم حداکثر تا پانزدهم آبان ماه) ، جهت بررسی و تایید نهایی به معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان ارسال کنند.
    معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان با بررسی پیشنهادها ، حداکثر تا پایان مردادماه برای نیمسال اول و  حداکثر تا پایان آذرماه برای نیمسال دوم، اقدام به معرفی دوره های مورد تأیید و مرتبط با هر رشته می نماید.
     
    *ازنحوه انتصاب استادان دوره های آموزشی بگویید.
    استادان با سابقه در دوره مورد تدریس( مشروط به داشتن سوابق تجربی کافی و اشتغال در بخش های صنعتی و فنی)،  توسط گروه آموزشی مربوطه منصوب می شوند.

    *در انتخاب استاد اولویت بندی وجود دارد؟
    اولویت به ترتیب با اعضای هیئت علمی تمام وقت، نیمه وقت و حق التدریس خواهد بود. ضمناً استفاده از استادکاران واجدشرایط، براساس بخشنامه شماره 103/25 مورخ 12/3/95 امکان پذیر است .

    *شهریه دوره های آموزشی طرح ماهر چگونه محاسبه می شود؟
    شهریه  این دوره های آموزشی ،برابر با شهریه اعلامی سالانه دوره کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود. به منظور درآمدزایی و در راستای تعمیق آموزش در بین دانشجویان علاقمند، شرکت سایر دانشجویان (دانشجویانی که واحد کارآموزی را انتخاب نکرده اند)، به شرطی که تعداد دانشجویان هر دوره از 12 نفر  کمتر و از 16 نفر بیشتر نشود، امکان پذیر است و شهریه این قبیل دانشجویان، معادل شهریه دوره کارآموزی محاسبه خواهد شد.

    *اگردانشجویی واحد درسی کارآموزی را انتخاب نکرده اما در دوره های آموزشی طرح ماهر شرکت کند، آیا شرکت  در این دوره های آموزشی معادل گذراندن واحد کارآموزی برای اوخواهد بود؟
    خیر، دانشجویانی که واحد کارآموزی را انتخاب نکرده اند، شرکت  در دوره های آموزشی معادل گذراندن واحد کارآموزی منظور نمی شود.

    *در چه صورتی اگر تعداد دانشجویان دوره کمتر از 12 نفر شود، امکان اجرای دوره ها میسر می شود؟
    معاون سما واحد می تواند با حفظ منافع و در نظر گرفتن صرفه و صلاح آموزشکده ، نسبت به صدور مجوز این دوره ها اقدام کند، البته اجرای دوره هایی که بیش از 16 نفر متقاضی داشته باشد، نیاز به مجوز از معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان سما دارد.

    *ازمدت زمان دوره کارآموزی ،حداکثر ساعات و دوره های آموزشی بگویید.
    تعداد دوره های آموزشی در قالب واحد کارآموزی محدودیتی ندارد، اما رعایت حداقل 80 و  حداکثر 120 ساعت جهت اجرای دوره ها برای هر رشته ضروری است ؛ضمن اینکه کل دوره های واحد کارآموزی، می بایست حداکثر در بازه زمانی دو  نیمسال به پایان برسد،اماتشخیص تعیین میزان حداقل و حداکثر ساعات اجرای دوره ها ، بر عهده گروه آموزشی مربوطه است که پس از تأیید رئیس آموزشکده و معاون سما واحد می تواند اجرا شود.

    *آیا آموزشکده های مجری طرح می توانند ساعاتی از دوره را به بازدید علمی اختصاص دهند؟
    بلی، آموزشکده های مجری طرح مجازند با پیشنهاد گروه آموزشی و پس از تأیید رئیس آموزشکده و معاون سما واحد، حداکثر دو بازدید علمی مرتبط با سرفصل دوره های آموزشی برای دانشجویان پیش بینی کنند. ساعات بازدیدهای علمی حداکثر به میزان 8 ساعت از دوره محاسبه می شود.

    *نمره کارآموزی در قالب طرح ماهر چگونه محاسبه می شود؟
    محاسبه نمره کارآموزی بر اساس میانگین نمرات اخذ شده در دوره های آموزشی است و حداقل نمره جهت قبولی در دوره ، 10 می باشد.

    *وحضور و غیاب دانشجویان ؟
    حضور و غیاب دانشجویان بر اساس مفاد آخرین آیین نامه آموزشی ابلاغ شده است.

    *آموزانه استادان چگونه محاسبه و پرداخت می شود؟
    بر اساس تعداد ساعات دوره، به پیشنهاد رئیس آموزشکده و با تأیید معاون سما واحد محاسبه و پرداخت می شود. در صورت ضرورت و با نظر معاون سما واحد ، این میزان حداکثر تا 50 درصد قابل افزایش خواهد بود. پرداخت با مبالغ بالاتر، نیازمند اخذ مجوز از معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان سما است.

    *نحوه محاسبه ساعات تدریس اعضاء هیئت علمی چگونه است؟
    ساعات تدریس اعضاء هیئت علمی در دوره های طرح ماهر، می تواند جزء ساعات موظفی تدریس(مطابق با آیین نامه کارگزینی اعضاء هیئت علمی) محاسبه شود و در صورتی که ساعات تدریس آنان بیشتر از ساعات موظفی تدریس باشد، به صورت ساعتی محاسبه می شود.

    *آیا آموزشکده های مجری این طرح می توانند به دانشجویان گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای را نیز اعطا نمایند؟
    آموزشکده ها با استفاده از مفاد تفاهم نامه سازمان سما و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به دانشجویانی که پس از شرکت در آزمون های دوره تئوری و عملی، موفق به کسب نمره قبولی شده اند،در صورتی که دوره جزء استانداردهای آموزشی مهارت و فناوری تعریف شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای باشد ، گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای را نیز اعطا کنند. البته تامین هزینه های صدور گواهینامه های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، جداگانه و بر عهده دانشجو است.

     
       1396/10/16 14:37


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 305
    1/10 (تعداد آرا 1 نفر )